تابلو نئون را می توان به عنوان یکی از قدیمیترین و قطع به یقین یکی از پایه ها و ستون های محکم تابلو سازی معاصر بر شمرد.نئون علاوه بر کاربرد انحصاری خود در تبلیغات و قبل از ورود SMD ها به بازار ، به دلیل دارا بودن نور مناسب در تابلو های نئون پلاستیک ، تابلو چلنیوم و دیگر تابلو های حروف برجسته نیز استفاده می شد. نئون یکی از عناصر شیمیایی است که NE علامت اختصاری آن می باشد.نئون نوعی گاز بی رنگ است که در طبیعت وجود دارد و در سال 1898 توسط دو دانشمند انگلیسی به نام های سر ویلیام رمزی و موریس کشف شد.چندین سال بعد از کشف گاز نئون ، دانشمندی به نام ژرژ کلود در کشور فرانسه با استفاده از یک لوله حاوی گاز نئون با متصل کردن دو عدد الکترود به دو سر لوله و عبور جریال برق رنگ قرمزی را به وجود آورد و به این ترتیب لامپ نئون ساخته شد.

تابلو نئوناستفاده از گاز نئون فقط به تابلو سازی و تبلیغات محیطی ختم نمی شود و به دلیل سرما زایی 40 برابری در مقایسه با هلیوم مایع و 3 برابری در مقابل هیدروژن مایع ، در صنعت یخچال سازی نیز مورد استغاده قرار می گیرد.


همانطور که می دانیم به طور معمول و حالت عادی ، گازها مایع هستند.ولی با فشار الکتریکی در شیشه ، اتم های گاز به یونهای مثبت و منفی تبدیل می شوند و به سمت مخالف قطب هایشان رانده می شوند.که این واکنش باعث عبور جریان و تولید نور خواهد شد.

شدت جریان عبور کننده از شیشه تابلو های نئون بین 10 تا 50 میلی آمپر است و مقدار ولتاژ ارتباطی مستقیم با متراژ(طول و قطر شیشه)خواهد داشت.معمولا تابلو های نئون با شیشه هایی به قطر 5 تا 11 میلی متری و با طول 160 سانتی متر ساخته می شوند که ممکن است در مواردی خاص قطر و طول شیشه ها نیز متغیر باشند.

تابلو نئونتابلو نئون در کار گاه های تابلو سازی بعد از پلات طرح مورد نظر روی کاغذ توسط نئون سازان با استفاده از حرارت شعله گاز و هوا ساخته می شود.بعد از فرم دهی شیشه های نئون مطابق با طرح مورد نظر مرحله روشنایی نئون که اصطلاحا الکترو پمپ نام دارد توسط دستگاه وکیوم آغاز می شود ، که شامل نصب الکترود و گاز نئون می باشد.در این مرحله ولتاژ لحظه ای برابر 750 تا 1600 به لوله ها وارد می شود که باعث یونیزه شدن ، بخار جیوه ، بر قراری جریان و در نهایت تولید نور درون شیشه می شود. نکته ای که باید یاد آور شد این است که گازها رنگهای متنوعی تولید می کنند.هیدروژن (صورتی) ، آرگون (آبی و سبز) و نئون (قرمز) .در آخر باید گفت که پودر های مخصوصی نیز برای نئون وجود دارد که با استفاده از پودرهای مختلف در لوله های نئون می توان نئون را در رنگهای مختلفی تولید کرد.نئون سازی و تلفیق نئون با تابلو چلنیوم و حروف های برجسته تخصص تابلو سازی نوین لایت است.

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط اینتن بورس تایمز