در مطالب قبلی به نحوه سیم کشی و ساخت تابلو ال ای دی ثابت بدون مقاوت پرداختیم و در این مطلب بسیار مهم ، قصد بررسی محاسبه مقاوت تابلو های ال ای دی ثابت را داریم.

برای ساخت تابلو ال ای دی ثابت معمولا از ال ای دی های کلاهی یا اوال استفاده می شود که معمولا هر رنگ از هر نوع LED ها دارای ولتاژ و جریان مصرفی یکسانی هستند.قبل از محاسبه مقاوت مربوط به هر ال ای دی می بایست در مورد ولتاژ و جریان مصرفی ال ای دی ها اطلاعات کافی داشته باشیم.که قبل از ورود به مبحث اصلی به توضیحاتی در این مورد می پردازیم.

 

محاسبه مقاومت تابلو led ثابت

تقریبا جریان مصرفی در این ال ای دی ها برابر با 15 تا 20 میلی آمپر می باشد.

ولتاژ ال ای دی های اوال و کلاهی:

قرمز و زرد: حدودا 1.8 الی 2.2 ولت

سبز ، آبی ، سفید: حدودا 3 الی 3.3 ولت

ال ای دی های کلاهی و اوال در رنگهای بنفش و نارنجی نیز تولید می شوند که جریان مصرفی آنها روی بسته ال ای دی ها حک شده و مشخص می باشد.


حال که با مشخصات جریان و ولتاژ ال ای دی ها آشنا شدیم می پردازیم به نحوه محاسبه مقاوت مربوط به هر ال ای دی


فرض کنید تابلویی با ال ای دی های قرمز در حال ساخت است.


برای ساخت این تابلو نیازمند ال ای دی ، منبع تغذیه 12 ولت و مقاوت هستیم.همانطور که گفتیم ولتاژ LED های قرمز چیزی در حدود 1.8 تا 2.2 ولت و ولتاژ ورودی توسط منبع تغذیه به ال ای دی ها برابر با 12 ولت می باشد.

برای تقسیم ولتاژ و روشنایی روی این تابلو ، ولتاژ ورودی را بر ولتاژ هر ال ای دی تقسیم می کنیم ، برای درک بهتر ولتاژ ال ای دی قرمز را 2 ولت در نظر می گیریم : 6=12/2 از این محاسبه نتیجه می گیریم که ال ای دی های قرمز را در دسته های 6 تایی سری کنیم.

 

محاسبه مقاومت تابلو led ثابت

 

اما نکته مهم و مبحث اصلی:

 
فرض کنید می خواهیم تابلویی با 25 عدد ال ای دی قرمز بسازیم.همانطور که گفتیم و در تصویر زیر نیز مشاهده می شود ، ال ای دی ها را به صورت 6 تایی سری می کنیم و در نهایت به جایی می رسیم که تنها 1 LED قرمز باقی می ماند.

مسلما با اتصال منبع تغذیه 12 ولت به این تابلو ، LED باقی مانده خواهد سوخت.

در این مرحله است که جهت روشنایی ال ای دی می بایست از یک مقاوت استفاده کنیم.

برای اینکار باید ابتدا اختلاف ولتاژ ورودی و ال ای دی ها را محاسبه کنیم:10=2-12 و در مرحله بعد اختلاف ولتاژ را بر مقدار جریان ال ای دی ها تقسیم کنیم 0.5=10/20

با توجه به اینکه مقدار جریان ال ای دی ها را بر حسب میلی آمپر عنوان کردیم ، در آخر عدد به دست آمده را در 1000 ضرب می کنیم 500=0.5*1000

نتیجه به دست آمده از این محاسبه این است که مقاومت مورد نیاز برای روشن کردن یک عدد ال ای دی قرمز برابر با 500 اهم می باشد.

 

محاسبه مقاومت تابلو led ثابت 

در جدول زیر مقدار مقاوت های مورد استفاده برای روشن کردن ال ای دی ها ، مطابق با محاسبات و توضیحات این مقاله مشخص می باشد.

 

محاسبه مقاومت تابلو led ثابت