تابلو سازی یکی از اصناف و حرفه های هنری به شمار می رود که تاثیر مستقیم و کارآمد آن در جهت بازار یابی، ارائه محصول، نوع خدمات و معرفی برنده های متفاوت بر کسی پوشیده نیست. در واقع تابلو سازی در دسته حرفه های تبلیغاتی قرار دارد که به صورت محیطی به معرفی خدمات و محصولات دیگر اصناف می پردازد.

کارگاه تابلو تبلیغاتیمعمولا حرفه های خدماتی برای ارائه محصولات خود نیازمند کارگاهی مجزا و متناسب با فعالیت خود همراه با ابزار یا دستگاه های لازم می باشند که حرفه تابلو سازی نیز یکی از این اصناف به شمار می رود.
در این مبحث قصد داریم به نیاز های اولیه و ضروری برای راه اندازی یک کارگاه تابلو سازی و همچنین فعالیت ها و برخی از خدمات آنها بپردازیم.

تابلو سازی تهران

امروزه بسیاری از مشاغل و اصنافی که در راستای تولید و خدمات فعالیت دارند و دارای کارگاه و کارخانه های مجهز می باشند معمولا در تهران و یا کلان شهر ها تاسیس شده اند که می توان از عمده دلایل این مورد، واردات کالاها و متریال های مربوطه را به این شهر ها به دلیل جمعیت بالا و اشتغال یابی و اشتغال زایی دانست.
حرفه و صنعت تابلو سازی نیز یکی از مشاغلی می باشد که به دلیل متنوع بودن تابلو های تبلیغاتی نیازی مبرم به کارگاه تابلو سازی دارد که شهر تهران نیز به عنوان یکی از کلان شهر ها، کاملا درخور این مورد بوده و قطع به یقین بزرگترین و مجهز ترین کار گاه های تابلو سازی را در خود جای داده است که این کارگاه ها روزانه با تولید بیش از هزاران تابلو تبلیغاتی و حروف های برجسته مشغول خدمات رسانی به مشتریان و دیگر مجموعه های تابلو سازی در تهران و دیگر نقاط کشور می باشند.


کارگاه تابلو سازی چلنیوم

کارگاه تابلو چلنیومتابلو چلنیوم یکی از تابلو های تبلیغاتی حروف بر جسته می باشد که در صنعت تابلو سازی جزو تابلو های پر فروش به شمار می رود.
ساخت انواع تابلو چلنیوم و دیگر حروف های برجسته نیازمند کار گاهی است که تمامی ابزارها و دستگاه های لازم در جهت ساخت و عرضه تابلو چلنیوم را به صورت صفر تا صد داشته باشد.
یک کارگاه تابلو سازی برای ساخت حروف چلنیوم به صورت کلی نیازمند ابزار های خاص و دستگاه هایی از قبیل دستگاه لیزر و دستگاه حروف ساز چلنیوم می باشد.


کارگاه تابلو سازی استیل

کارگاه تابلو سازی استیلاز دیگر ابزار های کار آمد و مفید در کارگاه تابلو سازی می توان به دستگاه برش فایبر و دستگاه جوش استیل برای ساخت حروف تابلو استیل اشاره کرد.
دستگاه های ساخت تابلو برجسته استیل به دلیل حجم بالا و بوی زننده در هنگام برش استیل و فلز نیازمند فضایی اختصاصی مانند کارگاه می باشند.


کارگاه تابلو سازی نئون پلاستیک

کارگاه تابلو نئون پلاستیکاز دیگر خدمات کارگاه های تابلو سازی ساخت تابلو نئون پلاستیک می باشد؛ دستگاه مورد نیاز تابلو نئون پلاستیک، همان دستگاه لیزر است که برای ساخت حروف چلنیوم و برش پلکسی گلاس به کار می رود.
برای ساخت حروف نئون پلاستیک، به دلیل استفاده از برخی مواد شیمیایی مانند کلروفرم، دارا بودن فضایی مانند کارگاه از مهم ترین عوامل در تابلو سازی به شمار می رود.

البته باید این مورد را هم گفت که حروف برجسته نئون پلاستیک بعد از مراحل برش توسط دستگاه لیزر، مراحل دیگر ساخش به طور دستی تکمیل می گردد؛ در حقیقت می توان اینطور گفت که حروف نئون پلاستیک با استفاده از هنر دست حروف سازان نئون پلاستیک تکمیل می گردد.

 

کارگاه تابلو سازی کامپوزیت

تابلو سازی کامپوزیت
اجرای نمای کامپوزیت روی نماهای ساختمان و اداره ها یکی از روش های پر کاربرد در صنعت ساختمان سازی است، البته کامپوزیت علاوه بر کاربرد و استفاده از آن در ساختمان سازی در صنایع دیگری مانند خودرو سازی، ساخت هواپیما، دکوراسیون داخلی و بسیاری دیگر از موارد به کار گرفته می شود.
امروزه یکی دیگر از موارد پر کاربرد کامپوزیت، استفاده از آن در صنعت تبلیغات و تابلو سازی است؛ کاربرد کامپوزیت در تابلو سازی بیشتر به عنوان زیر کار حروف های برجسته است؛ در واقع مجموعه های تابلو سازی جهت نصب حروف های برجسته معمولا از زیر کارهایی با متریال های متفاوت و مناسب استفاده می کنند که یکی از آنها کامپوزیت است که با نام تابلو کامپوزیت نیز میان مشتریان شناخته می شود.
حال نکته ای که در اینجا قابل تامل می باشد مراحل ساخت این متریال به عنوان تابلو تبلیغاتی است که باید گفت تابلو کامپوزیت با استفاده از ابزار ها و دستگاه های مربوطه به مرحله نصب می رسد که معمولا مراحل اولیه آن در کارگاه های تابلو سازی انجام می گیرد.
ساخت کامپوزیت را می توان به دو روش دستی و دستگاهی انجام داد که روش دستی نیازمند ابزارهایی مانند تیغ کاتر، اور، فکی و ... است و روش دستگاهی نیازمند دستگاه سی ان سی خواهد بود که اجرای این موارد در کارگاه تابلو سازی مجهز صورت می گیرد.

کارگاه تابلو نئون فلکس

تابلو نئون فلکس
خدمات دیگر در کارگاه تابلو سازی را می توان ساخت تابلو نئون فلکس نام برد که دارای مراحل مختص به خود می باشد؛ نئون فلکس که یک نوع المان نوری و از جنس پلاستیک است نیاز دارد تا جهت تبدیل شدن به یک تابلو تبلیغاتی از ابزار ها و دستگاه های خاصی بهره مند باشد که متداول ترین و کاربردی ترین دستگاه ها عبارتند از دستگاه برش لیزر و دستگاه سی ان سی که در ادامه به مختصر توضیحاتی در مورد آنها اشاره خواهیم داشت.
به طور کلی تابلو نئون فلکس در کارگاه تابلو سازی به دو شکل تولید می شود که یک نوع آن ساخت تابلو نئون فلکس روی چوب، ام دی اف، پی وی سی و متریال های مشابه است که این روش ساخت با استفاده از دستگاه سی ان سی انجام می شود و روش دیگر ساخت نئون فلکس روی پلکسی گلاس است که این نوع ساخت با استفاده از دستگاه برش لیزر انجام خواهد گرفت.
به طور کل می توان نئون فلکس را به عنوان یک متریال تبلیغاتی در زمینه ها و زیر سازی های متفاوتی اجرا نمود که البته برخی از آنها نیازمند نصب پایه های مخصوص روی زمینه کار و در نهایت نصب نئون فلکس روی پایه ها هستند، به عنوان مثال نصب نئون فلکس روی دیوار نیازمند این است که پایه های مربوط به نصب نئون فلکس روی دیوار نصب شده و در نهایت نئون فلکس روی پایه ها مونتاژ شود، اما به طور کلی روش های نصب روی ام دی اف، پی وی سی و پلکسی گلاس از مناسبترین و اصولی ترین روش ها در ساخت تابلو نئون فلکس در کارگاه تابلو سازی خواهند بود.

کارگاه تابلو سازی فلکس

تابلو سازی فلکس
تابلو فلکس یک تابلو تبلیغاتی است که با نام تابلو فلکسی نیز شناخته می شود و به عنوان تابلو سردر مکان هایی مانند پاساژها، ارگان ها، شرکت ها و تابلو مغازه مورد استفاده قرار می گیرد؛ تابلو فلکسی فیس نزدیک به سه دهه است که در صنعت تابلو سازی ایران ورود کرده و ساخت آن در کارگاه تابلو سازی انجام می گیرد.
ساخت تابلو فلکس به این صورت است که در ابتدای کار یک فریم از جنس پروفیل آهن متناسب با ابعاد تابلو ساخته می شود و بعد از آن با استفاده از لامپ های مهتابی یا لامپ های اس ام دی نور پردازی می شود؛ تبلیغاتی که در تابلو فلکس مورد رویت مخاطبان قرار می گیرد بر روی متریالی به نام فلکسی فیس چاپ می شود و در آخر فلکسی فیس روی تابلو فلکس قرار داده می شود و به عنوان یک تابلو تبلیغاتی به معرض نمایش عموم گذاشته می شود.

کارگاه تابلو سازی ال ای دی روان

تابلو سازی ال ای دی روان
تابلو روان که در تابلو سازی با نام هایی چون تابلو نوشتاری، تابلو دیجیتال متنی، تابلو متن متحرک و دیگر عناوین مشابه نیز شناخته می شود مراحل ساخت و تولیدش در کارگاه تابلو سازی انجام می گیرد؛ به طور کل اگر بخواهیم ماهیت تابلو روان را عنوان کنیم باید بگوییم که تابلو روان از یک قاب فلزی ضد آب تشکیل شده است که درون آن ماژول های ال ای دی، منبع تغذیه و بورد کنترل قرار داده شده است که تمامی اجزای به کار رفته در آن این قابلیت را دارند که متن و تصاویر مختلف را به نمایش بگذارند که این کار توسط فلش مموری که از قبل با استفاده از کامپیوتر برنامه ریزی شده است انجام می شود، به این صورت که بعد از طراحی متن تابلو روان و ارسال آن روی فلش مموری، فلش را درون مادر بورد تابلو قرار داده و بعد از چند ثانیه برنامه مربوطه در تابلو نمایش داده می شود.
یک مورد دیگر که می بایست در مورد تابلو روان عنوان کنیم این است که ارسال اطلاعات روی تابلو روان می تواند به شکل های مختلف دیگری نیز انجام شود که عبارتند از ارسال اطلاعات روی تابلو با استفاده از کابل LAN و ارسال اطلاعات به تابلو با استفاده از وای فای.

کارگاه تابلو سازی ال ای دی ثابت

تابلو سازی ال ای دی ثابت
تابلو ال ای دی ثابت یک نوع تابلو تبلیغاتی دیگر است که با استفاده از ال ای دی ساخته می شود و نوع ال ای دی آن هم از نوع ال ای دی های 5 میلی متر که به دیود های ال ای دی هم معروف هستند می باشد و روش ساخت آن نیز به این شکل است که طرح تابلو مورد نظر توسط طراح شرکت تابلو سازی طراحی شده و بعد از آن در کارگاه تابلو سازی روی متریال پلکسی گلاس یا فیبر برش داده می شود و در آخر ال ای دی ها توسط مونتاژ کاران ال ای دی ثابت در کارگاه تابلو سازی مونتاژ شده و با استفاده از منبع تغذیه 12 ولت به مرحله نهایی یا همان روشنایی تابلو می رسد.
کاربرد تابلو ال ای دی ثابت بیشتر به عنوان تابلو پشت شیشه مغازه یا دیگر مکان های تجاری می باشد که البته می توان از این مدل تابلو در جهت تبلیغات سردر اماکن تجاری نیز استفاده نمود که در اینصورت پیشنهاد می شود تابلو درون قاب قرار داده شده و ضد آب شود که مسلما این کار در کارگاه های تابلو سازی مجرب به بهترین شکل انجام می گیرد.

آموزش تابلو سازی

یکی دیگر از فعالیت های یک کارگاه تابلو سازی علاوه بر خدمات به مشتریان و ساخت تابلو های تبلیغاتی، آموزش تابلو سازی می باشد.
مسلما افراد علاقه مند در بسیاری از حرفه ها در جهت تکامل دانش فنی و حرفه ای خود به دنبال راه کار های مفیدی هستند که حرفه تابلو سازی نیز از این امر مثتثنی نیست.
از آموزش های مفیدی که در کارگاه های تابلو سازی وجود دارد می توان به آموزش ساخت تابلو چلنیوم، آموزش نصب چلنیوم، آموزش ساخت میز کار چلنیوم، آموزش تابلو سازی کامپوزیت و دیگر موارد مربوط به تابلو سازی اشاره کرد.