امروزه تابلو های تبلیغاتی با توجه به نوع متریال، اجرا و ساخت به روش ها و انواع متفاوتی تقسیم می شوند که معمولا طراحی، ساخت و اجرای آنها مربوط به حرفه و صنعتی به نام تابلو سازی می باشد. یکی از مهمترین نکاتی که در مورد تابلو های تبلیغاتی در رابطه با سفارش باید به آن دقت داشت، شناخت نوع تابلو می باشد که در ادامه این مطلب به توضیحاتی در مورد مشخصات یکی از پر فروش ترین تابلو های تبلیغاتی حروف برجسته به نام تابلو چلنیوم می پردازیم.

مشخصات تابلو چلنیوم

تابلو چلنیوم چیست

تابلو چلنیوم یکی از تابلو های تبلیغاتی است که در دسته تابلو های حروف برجسته قرار می گیرد. همانطور که می دانیم حروف های برجسته در انواع مختلفی مانند حروف استیل، حروف نئون پلاستیک، حروف فلزی و حروف های تلفیقی ساخته می شوند که حروف چلنیوم نیز یکی از آنها می باشد.

دلیل نام گذاری تابلو چلنیوم، استفاده از رول چنلیوم که نوعی آلومینیوم است می باشد. رول های چنلیوم در ساخت حروف چلنیوم به عنوان لبه حروف به کار می رود که در ادامه مطلب به مختصر اطلاعاتی در مورد آن و دیگر مشخصات تابلو چلنیوم می پردازیم.

رول تابلو چلنیوم : مشخصات تابلو چلنیوم

برای ساخت حروف چنلیوم یکی از نیازهای اولیه استفاده از رول چنلیوم به عنوان لبه حروف برجسته است. در واقع لبه چنلیوم یکی از مهمترین مشخصات و نشانه های حروف برجسته چلنیوم است. همانطور که می دانیم چنلیوم نوعی آلومینیوم است که در کارخانه های تولید کننده طی انجام فرایندهایی به شکل ورق های آینه ایی در آمده و با ضخامت های مختلفی در بازار به فروش می رسد.

یکی از مزیت های رول چنلیوم، تنوع رنگ در آن است. در واقع رول های چنلیوم در رنگ های متفاوتی تولید می شوند که هر کدام از آنها در دو نوع براق و مات نیز موجود هستند. رول چنلیوم معمولا در ابعاد های 7،9 و 11 سانتیمتر تولید می شود که هر کدام از آنها با توجه به برند تولید شده از کیفیت های متفاوتی برخوردار هستند. به عنوان مثال چنلیوم آلوراپید از مرغوب ترین برندهای چنلیوم بشمار می رود.

پلکسی تابلو چلنیوم : مشخصات تابلو چلنیوم

پلکسی گلاس نوعی پلاستیک شفاف است که از مهمترین متریال ها در ساخت تابلو چلنیوم می باشد و در واقع یکی دیگر از مشخصه های تابلو چلنیوم است. البته پلکسی گلاس در ساخت حروف های برجسته دیگری مانند حروف نئون پلاستیک و حروف های تلفیقی نیز به کار می رود. اما مسلما کاربرد پلکسی گلاس همراه با لبه چنلیوم یکی از مشخصه های بارز حروف چلنیوم می باشد. پلکسی گلاس ها نیز مانند لبه چنلیوم در رنگ های متفاوتی موجود هستند. البته تنوع رنگ در پلکسی گلاس بسیار بالاتر از لبه چنلیوم است که این مورد از مهمترین مزیت های پلکسی در ساخت تابلو چلنیوم خواهد بود. نکته حائز اهمیت دیگر در مورد کاربرد پلکسی در تابلو چلنیوم، برند پلکسی گلاس است که توصیه می شود جهت ثبات رنگ و ماندگاری بالا از برند های مرغوب استفاده شود.

اس ام دی تابلو چلنیوم : مشخصات تابلو چلنیوم

ورود اس ام دی ها به بازار یکی از پیشرفت های تکنولوژی در زمینه الکترونیک و نور پردازی است که صنعت تابلو سازی نیز از این متریال کاربردی جهت روشنایی و نور پردازی تابلو های تبلیغاتی بی بهره نبوده است. اس ام دی ها در انواع متفاوتی در بازار موجود هستند که دو نوع خطی و بلوکی از کاربردی ترین آنها در تولید تابلو های تبلیغاتی بشمار می رود. به عنوان مثال جهت ساخت تابلو لایت باکس معمولا از اس ام دی های خطی استفاده می شود و در تولید حروف های برجسته جهت روشنایی از اس ام دی های بلوکی استفاده می شود. همانطور که می دانیم حروف برجسته چلنیوم از حروف هایی بشمار می رود که قابلیت نور پردازی را دارد و روشنایی آن معمولا توسط اس ام دی بلوکی ضد آب انجام می گیرد که این مورد نیز از مشخصه های ساخت تابلو چلنیوم است. از مزیت های استفاده اس ام دی بلوکی در تابلو چلنیوم می توان به مواردی چون مصرف برق پایین، طول عمر بالا و نور پردازی یکدست در حروف ساخته شده اشاره نمود.

پی وی سی تابلو چلنیوم : مشخصات تابلو چلنیوم

پی وی سی از دیگر متریال های کاربردی در حرفه تابلو سازی است و مجموعه های تابلو سازی در ساخت انواع تابلو های تبلیغاتی از آن بهره می گیرند. بیشترین کاربرد پی وی سی در تابلو سازی استفاده از آن به عنوان زیر سازی حروف های برجسته نظیر حروف استیل، حروف های فلزی، نئون پلاستیک و چلنیوم می باشد. بعد از ساخت حروف برجسته و در زمان نصب، نیاز است تا حروف ساخته شده روی زمینه تابلو که می تواند از جنس کامپوزیت، چوب و موارد دیگری باشد به شکل ثابت قرار گیرد که متریال پی وی سی می تواند در انجام این مورد مهم واقع شود. بعد از ساخت حروف برجسته، پی وی سی مطابق با ابعاد حروف برش داده شده روی زمینه کار پیچ می شود و در نهایت حروف برجسته روی پی وی سی قرار می گیرد و لبه حروف به کناره های پی وی سی پیچ شده و ثابت می شود.
کاربرد پی وی سی در ساخت تابلو چلنیوم دقیقا مشابه دیگر حروف های برجسته است و نکته مهم دیگر در آن این است که می توان از پی وی سی به عنوان محل قرار گیری اس ام دی ها جهت نور پردازی حروف چلنیوم استفاده نمود.

کاربرد تابلو چلنیوم

کاربرد تابلو چلنیوم
هر کدام از تابلو های تبلیغاتی از نظر کاربرد، مناسب فضاهای خاص و درخور خود می باشند به عنوان مثال تابلو بیلبورد بیشتر جنبه تبلیغاتی در بزرگراه ها یا پل های عابر پیاده را دارند و یا تابلو های لایت باکس بیشتر مناسب فضاهایی مانند بیمارستان ها، کلینیک های پزشکی، مترو و یا داخل ساختمان را دارند.
حروف های برجسته که از دیگر گذینه های تبلیغاتی است بیشتر به عنوان تابلو سردر استفاده می شود که می تواند شامل تابلو شرکت ها، تابلو بانک، ارگان ها و یا تابلو مغازه ها باشد که تابلو چلنیوم نیز از این مهم مستثنی نیست و بیشترین کاربرد آن در رابطه با عناوین فوق می باشد.
در مورد ساخت حروف چلنیوم نیز باید عنوان کرد که ساخت تابلو چلنیوم در کارگاه تابلو سازی می تواند به صورت دستی و یا به کمک دستگاه انجام گیرد که البته استفاده از دستگاه حروف ساز چنلیوم بیشتر جهت ساخت حروف های لاتین مناسب می باشد که البته مراحل تولید با دستگاه می بایست زیر نظر حروف ساز متخصص انجام گیرد.

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط اینتن بورس تایمز