در مطالب قبل با توضیحاتی در مورد حرفه و صنعت تابلو سازی به این موضوع پی بردیم که تابلو سازی از مشاغلی بشمار می رود که با به کار گیری بیش از صد ها متریال مختلف در جهت تبلیغات و ساخت تابلو های تبلیغاتی ارگانها و اصناف دیگر فعالیت دارد. در واقع می توان این صنعت هنری را رابطی میان کسب در آمد و مشاغل نام برد. در ادامه توضیحات قصد داریم تا با یکی از متریال های پر کاربرد در تابلو سازی که در ساخت بسیاری از تابلو های تبلیغاتی به کار گرفته می شود آشنا شویم. با ما همراه باشید تا از متریال مولتی استایل و کاربرد های آن در تابلو سازی بیشتر بدانیم.

تابلو مولتی استایل و تابلو سازی

مولتی استایل چیست

مولتی استایل نوعی پلاستیک است که معمولا به صورت ورق هایی به ابعاد 60*120 سانتی متر همراه با ضخامت 1.5 میلیمتر تولید می شود و از دولایه اصلی اکرولیک و ABS تشکیل شده است. ABS در مولتی استایل لایه ای است که در رنگ ها و طرح های متفاوت تولید می شود و بر روی اکرولیک چسبانده شده است و روی آن به دلیل محافظت در برابر خط و خش، یک لایه نایلونی قرار داده می شود. از پر کاربرد ترین رنگ های ABS در مولتی استایل نیز می توان به رنگ های طلایی و نقره ای اشاره کرد که هر کدام از آنها به شکل آینه ای براق و مات خش دار در بازار موجود می باشند.
ورق های مولتی استایل که با نام ای بی اس نیز شناخته می شوند دارای کاربرد های فراوانی می باشد و در صنایعی مانند دکوراسیون داخلی، ایجاد سقف های کاذب، استفاده در آسانسور، ساخت آینه ها و لوازم دکوری، ساخت لوح تقدیر و تندیس، انواع تابلو های تبلیغاتی و حروف های برجسته مانند تابلو چلنیوم به کار می روند. البته به این نکته نیز باید اشاره نمود که استفاده از ورق های مولتی استایل به دلیل عدم مقاومت در مقابل شرایط جوی و خراشیدگی مقرون بصرفه نخواهد بود و پیشنهاد می شود از متریال های استیل یا پلکسی گلاس استفاده شود.

برش لیزر مولتی استایل

یکی از دلایلی که ورق های مولتی استایل را به عنوان یکی از متریال های پر کاربرد تبدیل نموده است، انجام برش در طرح های متنوع با دستگاه لیزر بر روی آن می باشد. در واقع انعطاف پذیری ورق مولتی استایل و ضخامت پایین آن یکی از نقاط قوت آن در رابطه با برش لیزر بشمار می رود که مسلما در به ثمر رسیدن ایده ها و نو آوری ها از نکات مثبت در جهت کسب و کار و بازاریابی می باشد.
همچنین لایه ABS موجود در مولتی استایل این مزیت را دارد تا با حک کردن طرح ها و متن های متفاوت روی مولتی استایل به ایده های متفاوت خود دست پیدا کنیم و بازار مربوط به آن را که می تواند شامل تولید تندیس، هدایای تبلیغاتی و مواردی مشابه باشد را به دست بگیریم. نکته حائز اهمیت در حکاکی مولتی استایل قدرت و سرعت دستگاه لیزر می باشد که می بایست با توجه به طرح مورد نظر اقدامات لازم انجام گیرد که در همین راستا باید عنوان نمود که در صورت نیاز به حک عمیق بر روی مولتی استایل، قدرت دستگاه لیزر، بالا و سرعت، متناسب با آن پایین در نظر گرفته می شود و عکس این مورد یا حک نمودن سطحی قدرت پایین و سرعت متناسب با نوع طرح، بالاتر در نظر گرفته می شود.

مولتی استایل در تابلو سازی

مولتی استایل در تابلو سازی
در ابتدای این مطلب با عنوان تابلو مولتی استایل و تابلو سازی گفتیم که بیش از صدها متریال در تابلو سازی مورد استفاده قرار می گیرد که یکی از آنها مولتی استایل است. در واقع پیشرفت تکنولوژی و تنوع روز افزون در ساخت تابلو های تبلیغاتی از عمده دلایل تولید مولتی استایل در ساخت تابلو ها می باشد. مولتی استایل در بسیاری از تابلو های مدرن امروزی به کار گرفته می شود که البته بسته به نوع سفارش و طرح تابلو ها می توان از آن استفاده نمود.
به کار بردن مولتی استایل در ساخت تابلو می بایست توسط چسب های دو طرفه سلولزی انجام شود که البته قبل از استفاده از چسب دو طرفه باید محل نصب و پشت مولتی استایل کاملا تمیز و خشک باشد تا مراحل نصب به بهترین شکل ممکن انجام پذیرد. بعد از نصب مولتی استایل در محل مورد نظر، اقدام به برداشتن لایه نایلونی آن می نماییم و در صورت نیاز به تمیز کردن مولتی استایل توسط دستمال کاغذی و اسپری مخصوص شیشه مبادرت به انجام این کار می کنیم.

در ادامه مطلب با کاربرد مولتی استایل در دو مورد مهم از تابلو های تبلیغاتی همراه ما باشید.

مولتی استیل و تابلو راهنمای طبقات

تابلو راهنمای طبقات یکی از انواع تابلو تبلیغاتی می باشد که توسط گروه های مختلف تابلو سازی تولید می شود و در ساختمانهای تجاری، دولتی، بیمارستانها، کلینیک های پزشکی و ... به عنوان راهنمای مراجعین مورد استفاده قرار می گیرد. تابلو راهنمای طبقات با استفاده از متریال های متفاوتی مانند استیل، فلز، پلکسی گلاس و مولتی استایل ساخته می شوند که البته امروزه با توجه به تنوع در نوع متریالها، به صورت تلفیقی یا کاربرد دو یا چند مورد ساخته می شود.
به عنوان مثال ساخت تابلو راهنمای طبقات با استفاده از پلکسی گلاس در دو رنگ متفاوت که یکی از آنها پلکسی شیشه ای می باشد همراه با حک یا برش مولتی استایل یکی از رایج ترین تابلو راهنمای طبقات می باشد که انتخاب رنگ مولتی استایل در ساخت نیز می تواند با توجه به نوع سفارش متفاوت باشد.

مولتی استایل و حروف برجسته

تنوع در ساخت حروف های برجسته امروزه یکی از مهمترین موارد در تابلو سازی و ساخت تابلو های تبلیغاتی می باشد به طوری که این مهم اثبابی را در جهت رقابتی تنگاتنگ میان شرکت های تابلو سازی فراهم نموده است و تابلو سازان را بر آن داشته تا با خلق ایده ها و نو آوری ها مبادرت به ساخت انواع حروف برجسته نمایند. اما یکی از مهمترین ها در تولید و ساخت حروف های برجسته وجود متریال های متفاوت در تابلو سازی می باشد. در واقع این نوع متریال ها است که باعث تولیدات مدرن در یک کارگاه تابلو سازی می باشد.
مولتی استایل در تولید حروف برجسته امروزه از کاربرد های متفاوتی برخوردار می باشد. به عنوان مثال در تولید تابلو چلنیوم می توان از مولتی استایل روی پلکسی گلاس استفاده نمود یا اینکه تولید تابلو نئون پلاستیک همراه با مولتی استایل و یا تولید حروف های تلفیقی همراه با مولتی استایل و نمونه های مشابه دیگر.
نکته مهم در ساخت حروف های برجسته با مولتی استایل، مقاوم نبودن حروف ها در برابر شرایط جوی می باشد. در واقع باید عنوان نمود که مولتی استایل به دلیل عدم مقاومت در برابر تابش مستقیم نور آفتاب و ضربه، مناسب فضای بیرونی یا تابلو مغازه و سردرب نمی باشد و پیشنهاد می شود از آن به عنوان ساخت تابلو های تبلیغاتی در فضای داخلی استفاده شود.

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط اینتن بورس تایمز