حرفه یا بهتر است بگوییم هنر تابلو سازی همه روزه همراه با ایده های نو توسط تابلو سازان به لطف پیشرفت تکنولوژی در حال توسعه و پیشرفت است. پیشرفت هایی که در تمام بخش های یک کارگاه تابلو سازی با خروجی قابل مشاهده بر سر درب مکانهای تجاری به وضوح قابل رویت می باشد.

حروف لبه سوئدیدر این بخش به یکی از حروف های برجسته مدرن و جدید که با نام حروف برجسته لبه سوئدی شناخته می شود می پردازیم.

حروف برجسته چیست؟

حروف برجسته چیست؟

قبل از توضیح در رابطه با حروف برجسته لبه سوئدی بهتر است با ماهیت و معنی حروف برجسته آشنا شویم؛ حروف برجسته در تابلو سازی به تابلو های تبلیغاتی گفته می شود که حالتی برجسته دارند و به صورت بدون نور و با نور قابل ساخت و اجرا می باشند؛ حروف های برجسته با انواع متریال های مختلفی مانند استیل، فلز، کامپوزیت، پلکسی گلاس، چنلیوم و ... در تابلو سازی ساخته و نصب می شوند که هر کدام از این موارد در ساخت حروف هایی مانند حروف استیل، حروف چلنیوم، حروف نئون پلاستیک و مواردی مشابه به کار گرفته می شوند.

حروف لبه سوئدی چیست؟

حروف لبه سوئدی چیست؟

حروف لبه سوئدی یکی از جدیدترین حروف های برجسته است که با استفاده از پلکسی گلاس و آلومینیوم ساخته می شود که آلومینیوم به کار رفته در آن را با نام لبه سوئدی می شناسند در واقع لبه سوئدی یک نوع آلومینیوم است که در ابعاد و ضحامت های مختلفی جهت ساخت حروف برجسته تولید می شود؛ البته نا گفته نماند که حروف برجسته لبه سوئدی بیش از 15 سال است که توسط تابلو سازان ساخته می شود، اما بنا به دلایلی مانند نبود تکنولوژی های امروزی در زمان های گذشته، حروف های لبه سوئدی مانند امروز دوام و ماندگاری بالایی را نداشتند، لذا همین امر سبب شد تا در همان دوران ساخت این نوع از حروف مورد استقبال واقع نشود.

اما امروزه همراه با پیشرفت و توسعه علم و تکنولوژی شاهد بازگشت مجدد حروف لبه سوئدی به چرخه تبلیغات و تابلو سازی هستیم که البته این بازگشت محکم تر و جامع تر از هر لحاظ مانند زیبایی لبه، تنوع رنگ لبه، آنادایز بودن لبه و در نهایت کیفیت و ماندگاری لبه سوئدی می باشد.

تفاوت حروف لبه سوئدی و حروف چلنیوم

جهت درک بهتر از حروف لبه سوئدی لازم می دانیم تا این حروف را با حروف چنلیوم مقایسه کنیم تا به نتیجه ای مثبت و هدفمند در انتخاب تابلو تبلیغاتیمان دست یابیم؛ گفتیم که یکی از جدید ترین تابلو های تبلیغاتی و مدرنترین حروف های برجسته، حروف لبه سوئدی می باشد که باید عنوان کنیم این حروف برجسته ظاهری شبیه به تابلو چلنیوم با تفاوت هایی در نوع ساخت و جنس لبه حروف دارد.

همانطور که در مطالب قبلی گفته شده تابلو چلنیوم با استفاده از رول چنلیوم و پلکسی گلاس ساخته می شود که در مقابل حروف لبه سوئدی با لبه ای از جنس آلومینیوم و پلکسی گلاس ساخته می شود.
در واقع شباهت این دو حروف علاوه بر ظاهر و نور پردازی آنها به کار گیری پلکسی گلاس در آنها می باشد و تفاوت آنها تنها در نوع لبه آن است.

تابلو چلنیوم و لبه سوئدی
در تصویر بالا دو حروف را مشاهده می کنید که یکی از آنها حروف چلنیوم و دیگری حروف لبه سوئدی است، که به ترتیب در قسمت راست و چپ تصویر قرار دارد. همانطور مشاهده می شود، پلکسی گلاس به کار رفته در تابلو چلنیوم به دلیل ماهیت لبه چنلیوم با فاصله ای چند میلیمتری در داخل حروف قرار گرفته است و در تصویر حروف یا تابلو لبه سوئدی، پلکسی گلاس دقیقا مماس بر آلومینیوم و در بالاترین سطح قرار گرفته است و تفاوت چشمگیری را فراهم نموده است که این مورد دلیل نام گذاری حروف لبه سوئدی جهت متمایز نمودن آن با دیگر حروف های برجسته بشمار می رود.

کاربرد حروف لبه سوئدی

تابلو لبه سوئدی یا همان حروف برجسته لبه سوئدی همانند دیگر تابلو های تبلیغاتی در جهت تبلیغات استفاده می شوند و در واقع ماهیتی تبلیغاتی دارند که مسلما هدف از سفارش و اجرای آن می تواند در کسب در آمد و بازاریابی مشاغل تاثیر گذار باشد.

حروف لبه سوئدی را می توان به عنوان تابلو شرکت، تابلو پاساژ، تابلو مغازه و دیگر موارد مشابه به کار برد و توسط آن به اهداف تبلیغاتی مثبت و هدفمندی دست یافت.

قیمت حروف لبه سوئدی

در بسیاری از مطالب گذشته گفتیم که قیمت گذاری حروف های برجسته به صورت متر محیط محاسبه می شود که در همین رابطه باید گفت که حروف برجسته لبه سوئدی هم از این مورد مستثنی نیست و قیمت آن با توجه به متر محیط محاسبه می شود که منظور از متر محیط هم یعنی متر کردن دور تا دور حروف ساخته شده.

البته موارد دیگری نیز در قیمت گذاری حروف لبه سوئدی در نظر گرفته می شوند که عبارتند از ضخامت لبه سوئدی، پهنای لبه سوئدی، نوع پلکسی به کار رفته در حروف و نوع اس ام دی استفاده شده در حروف.

انواع لبه سوئدی

انواع لبه سوئدی

خوشبختانه تولید لبه سوئدی مانند رول های چنلیوم در انواع مختلفی از نظر ضخامت و رنگ بندی انجام می شود که در رابطه با رنگ بندی آنها باید گفت که انواع لبه سوئدی در رنگ های مختلف به شکل براق و مات در کارخانه های مربوطه به خط تولید می رسند.

انتخاب نوع لبه سوئدی می بایست با توجه به شرایط متفاوتی مانند نوع طرح و قطر قلم حروف در نظر گرفته شود؛ به عنوان مثال حروف های برجسته با قطر قلم بالا می بایست از لبه های سوئدی با پهنا و ضخامت بالا بهره مند باشند و در مقابل ساخت حروف لبه سوئدی با قطر قلم پایین توسط لبه هایی با پهنا و ضخامت کمتر امکان پذیر خواهند بود.

مورد دیگری که باید در رابطه با پهنای لبه های سوئدی عنوان کرد این است که لبه سوئدی از پهنای 3 سانتیمتر تا 11 سانتیمتر در بازار تابلو سازی موجود است و بفروش می رسد که می توان از پر فروش ترین آنها به رنگ های طلایی، نقره ای و مشکی از نوع براق و مات اشاره نمود.

تابلو لبه سوئدی در کارگاه تابلو سازی نوین لایت به صورت کاملا تخصصی توسط حروف سازان مجرب ساخته و عرضه می گردد که یکی از مدرنترین تابلو های تبلیغاتی در به کار گیری تابلو مغازه و مجموعه های تجاری به شمار می رود.