تابلو سازی یکی از صنعت های هنری در جهان به شمار می رود که دارای زیر شاخه های متعددی است که هر کدام از آنها به خودی خود یک شغل جداگانه و مرتبط با تابلو سازی به شمار می روند و جهت آموزش، حرفه ای شدن و کسب در آمد افراد در هر کدام از این زیر شاخه ها می بایست آزمون و خطاهای بسیاری صورت پذیرد
از مشاغل و یا زیر شاخه های مهم و مرتبط با تابلو سازی می توان به ساخت تابلو های فلکسی فیس، تابلو لایت باکس، تابلو روان، تابلو ال ای دی ثابت، تابلو منو قیمت دیجیتال، تابلو کامپوزیت، تابلو ترمووود، حروف های برجسته مانند تابلو چلنیوم، تابلو استیل، تابلو نئون پلاستیک، حروف فلزی، حروف لبه سوئدی و بسیاری دیگر از تابلو های تبلیغاتی اشاره کرد. اما یکی دیگر از تابلو های تبلیغاتی که مبحث مهم این بخش از تابلو سازی نوین لایت است، تابلو نئون می باشد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.


تابلو سازی نئون

تابلو سازی - نئون تابلودر تعریف نئون باید عنوان کرد که نئون یک عنصر شیمیایی با علامت اختصاری NE است که در طبیعت به طور گاز بی رنگ و بو وجود دارد.
نئون توسط موریس و ویلیام رمزی دو دانشمند اهل انگلستان کشف و در سال 1898 به جهان معرفی شد که بعد چندین سال و به واسطه تحقیقات موریس و ویلیامز، دانشمند دیگری به نام ژرژ کلود فرانسوی با استفاده از یک لوله شیشه ای و وارد کردن گاز نئون در آن و متصل کردن دو الکترود در دو سر لوله، لامپ نئون را اختراع کرد.

ساخت تابلو نئون

تابلو سازی - نئون سازیتابلو نئون یکی از تابلو ها یا حروف های تبلیغاتی است که پس از گذشت سالیان سال کماکان مورد استقبال و استفاده مشتریان در جهت تابلو مغازه و کسب کار های دیگری قرار دارد و یکی از زیباترین حروف های الکترونیکی در تابلو سازی می باشد.
ساخت تابلو نئون معمولا در یک کارگاه تابلو سازی مجهز به دستگاه نئون توسط نئون سازان صورت می گیرد. به این صورت که پس از طراحی حروف مورد نظر مشتریان، طرح تابلو بر روی کاغذ توسط دستگاه پلات، شکل می گیرد و بعد از آن نئون ساز توسط حرارت شعله هوا و گاز مبادرت به ساخت حروف نئون که شیشه های با طول و قطر مشخص است می نماید.

روشنایی تابلو نئون

تابلو سازی - تابلو نئون روشنایی

همانطور که در مرحله ساخت تابلو نئون توضیح دادیم، تابلو نئون توسط نئون ساز مطابق طرح همراه با حرارت دادن به شیشه ساخته می شود. اما این مرحله پایان کار نخواهد بود.
برای تولید نور در شیشه های نئون نیاز است که با فشار الکتریکی اتم های گاز نئون به یونهای منفی و مثبت با حرکت مخالف به سمت قطب هایشان تبدیل شوند که این عمل اصطلاحا در نئون سازی الکترو پمپ نامیده می شود که پس از نصب الکترود در دو سر شیشه یا طرح تابلو توسط دستگاه وکیوم انجام می شود.
مرحله الکترو پمپ با ایجاد ولتاژ لحظه ای بین 750 تا 1600 در داخل شیشه انجام می شود که شدت جریان عبور کرده از تابلو نئون مورد نظر نیز برابر با 10 تا 50 میلی آمپر خواهد بود.

قیمت تابلو نئون

تابلو سازی - قیمت نئون

تابلو نئون در رنگ های متفاوتی که گازها تولید می کنند ساخته می شود به عنوان مثال هیدروژن رنگ صورتی، آرگون رنگ سبز و آبی و نئون رنگ قرمز را تولید می کنند. همچنین در تابلو سازی نئون، شیشه ها در رنگ های متفاوت همراه با پودر های مخصوص که آنها نیز تولید کننده رنگ های متنوعی هستند ساخته می شوند که به کار گیری از هر کدام از آنها روی قیمت تابلو نئون تاثیر گذار خواهد بود.